18 sie 2013

Jak prawidłowo oczyszczać twarz?

Oczyszczanie twarzy- czynność z pozoru prozaiczna, jednak kryje w sobie o wiele więcej niż tylko rozprowadzenie żelu do mycia na twarz oraz spłukaniu.
Zainspirowana książką o urodzie natrafiłam na wiele ciekawych wątków dotyczących włosów, skóry i paznokci, którym chciałam się z Wami podzielić. Są to bardzo ciekawe, ważne sprawy. 
Dzisiaj postanowiłam specjalnie dla Was napisać kilka porad, które okazują się niezwykle istotne w oczyszczaniu cery.


UWAGA!!! Osoby cierpiące na schorzenia skórne typu trądzik czy łuszczyca powinny swoją pielęgnację skonsultować z dermatologiem. Metoda, którą Wam przedstawię nadaje się dla większości kobiet i powinna zaspokoić ich potrzeby, ale wiadomo- są cery które wymagają szczególnej pielęgnacji.

1. Cerę należy oczyszczać 2 razy dziennie. Rano w celu usunięcia łoju, natomiast wieczorem, by pozbyć się makijażu, łoju oraz kurzu.
2. Nigdy nie zasypiaj z makijażem. Szczególnie jeśli chodzi o podkład/puder. Bardzo łatwo zatkać sobie pory, a nawet wybrudzić pościel. W przypadku tuszu do rzęs nie powinno stać się nic strasznego. No, chyba, że spojrzymy w lustro od razu po przebudzeniu. Wtedy możemy się odrobinę przestraszyć... ;-)
3. Jeśli masz zamiar ćwiczyć- zmyj koniecznie makijaż. To ważne, byś nie pozatykała sobie porów. Podczas wysiłku fizycznego produkcja łoju diametralnie wzrasta, a w połączeniu z kosmetykami może pozostawić po sobie nieprzyjemne niespodzianki...
4. Im mniej, tym lepiej. Nieważne czy chodzi o cerę, włosy czy paznokcie. Zawsze powinnyśmy trzymać się tej reguły. Nasza cera pokocha kosmetyki z krótkim, niezbyt skomplikowanym i przetworzonym składem. Najlepiej myć twarz delikatnym mydłem bądź żelem (np. z micelami) oraz oczyszczać palcami, delikatnie pocierając. Nie szorując! Możemy tylko niepotrzebnie podrażnić naszą skórę.
5. Masz cerę wrażliwą? Używaj kosmetyków bezzapachowych do pielęgnacji twarzy. Są bezpieczniejsze dla skóry, a co za tym idzie, jest mniejsze prawdopodobieństwo, że dojdzie do podrażnienia.
6. Używaj letniej wody. Jak w każdej dziedzinie należy odnaleźć złoty środek, którym w tym przypadku jest letnia woda. Nasza skóra nie lubi ani zbyt zimnej ani zbyt ciepłej wody. Więc po co ją drażnić?
7. Spłukuj twarz ok. 15 razy. Pozostałości po środkach oczyszczających mogą podrażniać skórę, a także zapewniać jej nieestetyczny wygląd. Jeśli używamy kosmetyków do cery trądzikowej- mogą ją bardzo przesuszyć.
8. Oprócz twarzy- myj również podbródek oraz szyję. Oczywiście jeśli używasz podkładu w tych miejscach. Wypryski lubią pojawiać się zarówno na twarzy jak i szyi. Należy o tym pamiętać.


Jaki kosmetyk oczyszczający wybrać?
Już Wam mówię.

mydło jest najlepszą opcją dla kobiet z cerą, która nie sprawia kłopotów. Może okazać się drażniące dla skóry łojotokowej, suchej czy z egzemą. Mimo, iż wiele mydeł zawiera teraz składniki nawilżające i substancje bezzapachowe, lepiej uważać. Pamiętajmy, że jest kombinacją silnych substancji alkalicznych (np. wodorotlenek potasu czy sodu) i kwasów tłuszczowych. Zdecydowanie odradzam mydło dezodorujące do mycia twarzy, gdyż lubi podrażniać skórę twarzy.

krem i mleczko oczyszczające są zdecydowanie polecane dla kobiet, które używają na codzień mocniejszego makijażu. Po prostu radzą sobie z nim lepiej, niż mydło. Jednak należy uważać przy cerach łojotokowych czy trądzikowych, gdyż pozostawiają tłuste resztki, które najlepiej usuwać tonikiem.

tonik często zawiera wysuszający alkohol, kwas salicylowy etc., które skłonne są do usuwania tłustych resztek, m.in. po kremach czy mleczkach, o których mowa była wyżej. Często wysuszają cerę (alkohole w składzie), dlatego nie poleca się stosować na suchą cerę. No, chyba że przed nałożeniem odpowiedniego, nawilżającego kremu.

kosmetyki do demakijażu oczu to zazwyczaj preparaty bazowane na oleistej konsystencji, by bez problemu usuwać maskarę czy eyeliner. Nawet wodoodporne. Powinny być stosowane w pierwszej kolejności, gdy wykonujemy demakijaż. Generalnie są bardzo tolerowane przez niemal wszystkie kobiety. Nie pozostawiają skutków ubocznych, a mogą znacznie ułatwić nam życie. Należy uważać w przypadku użytkowania soczewek kontaktowych.

peeling, scrub przede wszystkim stworzone są dla cer z łojotokiem i/lub trądzikiem. Ścierają martwe komórki naskórka, dzięki czemu mogą ograniczyć wydzielanie łoju i dokładnie oczyścić skórę. Nie należy jednak stosować ich zbyt często, gdyż mogą podrażniać skórę. Zaleca się używanie 2-3 razy/tyg. Należy unikać okolic oczu. Nie polecam osobom, które borykają się ze skórą suchą i wrażliwą. Najlepiej ich po prostu unikać i wykluczyć z pielęgnacji.

maseczka to najbardziej relaksująca forma oczyszczania twarzy. Na rynku można znaleźć maseczki do każdego typu cery, należy ją odpowiednio dobrać. Te do cery tłustej powinny ją oczyszczać i matowić, a do cery suchej nawilżać i odżywiać. Złuszczają powierzchowną warstwę naskórka, dzięki czemu buzia staje się gładka, miękka i przyjemna w dotyku. Efekty te nie są długotrwałe. Maseczki w zależności od rodzaju należy zmywać po upływie określonego czasu, ściągać lub wklepywać. Zaleca się stosowanie 2-3 razy w tygodniu.


I jak, dziewczyny? Podobał się artykuł?
Chcecie więcej takich wpisów?
Piszcie o czym chcecie poczytać!

9 komentarzy:

  1. super ten post:) bardzo pomocny. dużo przydatnych informacji, chociaż myślę, że każda z nas większość z nich zna na pamięć:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy post :) Przydatne informacje.

    OdpowiedzUsuń
  3. wpis świetny, z chęcią poczytam różne takie :)

    pozdrawiam :) Cholera Naczelna z 4cholery.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajny wpis :) Oczyszczanie jest bardzo ważne, nie wyobrażam sobie pójśc spać w makijażu.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawy artykuł, pisz takich więcej! :) Kurczę, nie wiedziałam, że trzeba spłukiwać twarz aż 15 razy, muszę zacząć to robić :P
    xoxo
    LittleFashionLove / Facebook / Lookbook / Bloglovin

    OdpowiedzUsuń
  6. ciekawie, prosto i jasno wszystko opisane :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Post bardzo przydatny, dziękuję ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Oczywiście oczyszczanie twarzy żelami do mycia, ja polecam Phisiogel, w aptece kosztuje ok. 20 zł, ale jest bardzo wydajny i wystarcza na kilka miesięcy.
    Pozdrawiam
    Zapraszam do mnie http://snowarskakarolina.blogspot.com/
    PS: Obserwuję i liczę na rewanż

    OdpowiedzUsuń

Twój komentarz jest dla mnie niesamowicie ważny. Daj znać, co Ci się podobało, a co byś zmianił/a. Dziękuję! :-)

Labels

Powered by Blogger. Blogger Template by Intikali.org. Supported by Iskael and BlogSpot Design.